Сімейний лікар – це той фахівець, який стежитиме за здоров’ям пацієнта, забезпечуватиме первинну діагностику, надаватиме невідкладну допомогу при різкому погіршенні здоров’я, призначатиме необхідні аналізи та даватиме направлення до профільних спеціалістів. До його обов’язків також входять профілактика захворювань, вакцинація, видача медичних довідок, лікарняних листів та рецептів на ліки. МОЗ зазначає, що у розвинених країнах лікарі первинної допомоги без госпіталізації вирішують до 80% звернень пацієнтів.
Кінцевої дати немає. Це можна зробити будь-якої миті, навіть при першому зверненні до лікаря. Весь процес займає у середньому 10-20 хвилин. Але треба взяти до уваги той факт, що, швидше за все, лікар не відволікатиметься на підписання декларації до завершення прийому пацієнтів.
Абсолютно необов’язково. Можна укладати декларацію і з лікарем – ФОП, і з лікарем із приватних клінік. Ті приватні клініки, які беруть участь у програмі, можуть укладати декларації та надавати медичну допомогу першого рівня.
Ні, не можна. Кампанія на вибір лікаря стосується лише сімейних лікарів, педіатрів та терапевтів.
Ні. Лікар не може відмовити Вам у укладанні договору лише тому, що Ви з іншого населеного пункту чи області. Але пам’ятайте: чим далі знаходиться лікар від Вашої оселі, то довше Вам доведеться чекати його у разі потреби. Ми рекомендуємо вибирати собі лікаря у найближчій доступності.
Спеціально це робити не потрібно. Достатньо підписати нову декларацію з іншим лікарем, а стара автоматично в електронній системі анулюється.
Ні, це неможливо і не потрібно. Декларація заключається лише з одним лікарем, який і контролюватиме стан здоров’я пацієнта, а також йому буде відома «історія хвороби» за певний проміжок часу, що може суттєво полегшити та прискорити діагностику та лікування захворювань на ранній стадії.
Надання медичної допомоги первинного рівня (сімейний лікар/терапевт/педіатр) є безкоштовним. З бюджету виділяються кошти на оплату його роботи.
Якщо після підписання декларації Ви захочете поміняти лікаря, можете це зробити необмежену кількість разів (бажано в розумних межах) у 2018 році та лише 1 раз починаючи з 2019 року.
Пацієнт має право звернутися до іншого лікаря цієї ж лікувальної установи, на яку покладено обов’язки на час відсутності колеги.
Ще так. Без договору можна звертатися до лікаря, до якого Ви звикли звертатися. Якщо лікар потрапив у ситуацію, де людина потребує екстреного втручання, вона має це зробити незалежно від того, підписав пацієнт декларацію чи ні. З 2020 року, коли медична реформа повністю почне працювати, лікар не зобов’язаний надавати послуги первинної медичної допомоги лише людині, яка відмовляється підписувати декларацію.
Медреформою передбачено підписання декларацій із сімейними лікарями, терапевтами або, за необхідності, педіатрами, які працюють у Центрах первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСП) або лікарями-ФОП або тими лікарями, які працюють у приватних клініках. З лікарями, які працюють у стаціонарних відділеннях лікарень, підписувати декларацію не потрібно.
В іншому місті необхідно звернутися до реєстратури найближчого Центру первинної медико-санітарної допомоги, де в електронній системі будуть вказані дані пацієнта, після чого пацієнта направлять до іншого лікаря.
У таких ситуаціях слід звертатися до служби швидкої медичної допомоги за номером 103. Надання такої медичної допомоги є безкоштовним.